Jak ocenić, czy produkt jest w pełni wartościowy i, czy w związku z tym warto go mieć. Okazuje się, że nie jest to w cale takie trudne. Liczący się producenci w branży meblowej, chcąc mieć silną pozycję na rynku pracują bezustannie na najważniejsze wyróżnienia, nagrody, certyfikaty i godła. Te, w postaci pięknych, graficznych znaków, ogólnie rozpoznawalnych i chętnie eksponowanych przy nagrodzonych produktach, mówią wszystko o ich jakości, technologii, ergonomii, estetyce oraz sposobie produkcji. Na sposób produkcji należy zwrócić szczególną uwagę, bo tu najtrudniej otrzymać certyfikat. Niebieski Anioł/ Der Blaue Engel/ Blue Angel, to najstarszy certyfikat na świecie, szeroko rozpoznawalny głównie w Niemczech i pozostałych krajach Europy Zachodniej. Niebieski Anioł jest nagrodą, która przyznawana jest przede wszystkim za proces przetwarzania surowców i produkcję towarów, pod kątem minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Obecnie ponad 11,5 tyś. różnych produktów posiada ten certyfikat.
niebieski Anioł
Niebieski Anioł wprowadzony został w 1978 roku, z inicjatywy niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska. Kryteria certyfikatu opracowywane są osobno dla różnych kategorii produktów, a także ze względu na cel ochrony ( np. ochrona środowiska i zdrowia konsumentów, ochrona wody, ochrona klimatu, ochrona zasobów), co oznacza, że często koncentrują się one tylko na wybranych aspektach procesu przetwarzania surowców i produkcji. „Mieszkać z Aniołem” oznacza zdrowo mieszkać.Trudno sobie wyobrazić salon bez mebli tapicerowanych. Niektóre meble tapicerowane mogą stanowić ( ze względu na ich dużą powierzchnię i długie użytkowanie ) poważne źródło substancji szkodliwych w pomieszczeniu. Czynniki szkodliwe, które mogą obciążać zdrowie i środowisko biorą się z reguły z klejów, materiałów tapicerskich, obiciowych i skór. Niebieski Anioł dla nisko emisyjnych mebli tapicerowanych sygnalizuje, że ten, konkretny mebel, od momentu jego produkcji, przez cały okres użytkowania, aż po zużycie i utylizację (!) w mniejszym stopniu obciąża zdrowie i środowisko, niż porównywalne produkty bez tego znaku.
Innym, powszechnie rozpoznawalnym godłem, będącym efektem wyniku najbardziej znanego, międzynarodowego konkursu wzornictwa przemysłowego jest reddot design award.
reddot design award
Konkurs organizowany jest od 1955 roku w Design Zentrum Nordrheim Westfalen w Essen. Co roku nagradzane są produkty wyróżniające się innowacyjną formą, ergonomią, funkcjonalnością i najwyższą jakością.
Kolejną, za funkcjonalność i estetykę, przy uwzględnieniu Green Design jest nagroda Good Design.
good design award
Good Design jest najstarszym wyróżnieniem, przyznawanym od 60 lat, przez sławne ” The Chicago Athenaeum : Museum of Architecture and Design” w kooperacji z Europejskim Centrum Architektury, Sztuki, Designu i Urbanistyki. Cieszy się największym, międzynarodowym powodzeniem w światowym designie.
Innym, bardzo ważnym dyplomem, uchodzącym za jeden z najważniejszych w branży wyposażenia wnętrz na skalę światową, jest Interior Innovation Award. Godło Interior Innovation Award powstało w roku 2002.
interior innovation award
Nagroda Interior Innovation Award przyznawana jest najbardziej innowacyjnym produktom, spośród wszystkich dziedzin branży wyposażenia wnętrz. Zainicjowana została przez Imm Cologne i Rat fuer Formgebung. Jest bardzo ważnym i efektywnym instrumentem pozycjonowania marki i wyróżnienia produktu. Interior Innovation Award nadaje Niemiecka Rada do spraw Wzornictwa ( Rat fuer Formgebung / German Design Council ) przy współudziale Międzynarodowych Targów Wzornictwa Imm Cologne.
Na tle coraz większej ilości produktów, wzrastającej konkurencji, wyróżnienia doceniające design stanowią prawdziwą wartość dodaną marki. Nagroda Wzornicza Republiki Federalnej Niemiec / Der Designpreis der Bundesrepublik Deutschland, uznawana jest przez media za najwyższe wyróżnienie, podkreśla kompetencje przedsiębiorstw i projektantów. Nadaje ją Niemiecka Rada do spraw Wzornictwa. Ma ona bardzo duże znaczenie, głównie, jednak na rynku niemieckim.
designerpreis Deutschland
Der Designpreis der Bundesrepublik Deutschland, jest często nazywana „wyróżnieniem wyróżnień”. Nie bez powodów, bo stawia uczestnikom najwyższe wymagania. Nominowane do tej nagrody mogą być tylko te produkty, które zostały już wcześniej docenione w konkursach krajowych i zagranicznych. Dodatkowym kryterium jest nominacja przez Ministerstwo Gospodarki Federacji i Związków. Nagroda ta jest przyznawana corocznie od 1969 roku za wybitny design produktu lub dla wybitnej osobowości, która swoją twórczością przyczynia się pośrednio do kształtowania życia gospodarczego.
Jak widać w prosty sposób, jesteśmy w stanie zweryfikować produkt, będący w centrum naszego zainteresowania i dokonać właściwego wyboru. Czytelny, graficzny znak przekazuje nam najistotniejsze informacje, jest zbiorem danych dotyczących jakości, bezpieczeństwa, estetyki i funkcjonalności. Teraz, bardziej świadomie możemy spojrzeć na otaczający nas świat przedmiotów.